Resultat lydnadsklass Elit

17/10 - 2015

 

      

Förare

Hund

Klubb

Resultat 

Placering  

Ras

 

1.  

Elenor Edberg

Hexgårdens Mexx

Forserum BK

289.5p

1:a pris

Border collie

   

2.

Jens Johansson

Adiolas Billy Boy

Jönköping BHK

260.5p

1:a pris

Schnauzer peppar och salt

   

3.

Stephanie Skagert G-son

Trail Of Siberia´s Warro

Nässjö BK

233.5p

2:a pris

Tysk schäferhund

   

 

Heléne Lindström

Toppborders Tarzan

Linköpings BK

Bryter

 

Border collie

   

 

 

 

 

Resultat lydnadsklass 3

17/10 - 2015

 

      

Förare

Hund

Klubb

 Resultat  

 Placering

 Ras  

1.

Marika Söreskog

Nice Of You To Come Bye Ready For L

Mjölby BHK

296p

1:a pris

Border collie

   

2.

Mathias Kvarnstrand

Dobermundes Xira

Vetlanda BHK

193.5p

3:e pris

Dobermann

   

 

 

 

 

Resultat lydnadsklass 2

17/10 - 2015

 

           

Förare

Hund

Klubb

 Resultat 

  Placering

Ras

 

1.

Håkan Lindberg

Tollartrollets Snobben

Njudungs BK

182.5p

1:a pris

Nova scotia duck tolling retriever

   

2.

Lotta Lantz

Beckmanmåses Vulkanutbrott

Söderköpings BK

156.5p

2:a pris

Flatcoated retriever

   

3.

Martina Storck

Up Swing Bright Sky

Jönköping BHK

152.5p

2:a pris

Golden retriever

   

 

 

 

 

Resultat för lydnadsklass 1

17/10 - 2015

 

          

Förare

Hund

Klubb

Resultat

 Placering

Ras

   

1.

Adelia Andersson

Falkline´s Artist

Söderköpings BK

177.5p

1:a pris

Rottweiler

   

2.

Carina Bodebrant

Winonas Nala

Sommenbygdens BK

172.5p

1:a pris

Tysk schäferhund

   

3.

Kristina Fornstedt

        Micc

Motala Brukshundklubb

166.5p

1:a pris

Border collie

   

4.

Eva Johanson

      Flinkagårdens Moschino

Linköpings BK

156p

2:a pris

Dansk-svensk gårdshund

   

5.

Emma Törnbom

Rapport´s Bacchus

Tranås BK

110.5p

3:e pris

Tysk schäferhund

   

 

Lena Landberg

Cockernest Forever Young

SSRK Östergötland

Bryter

 

Cocker spaniel

   

 

 

 

 

Resutlat för spår appellklass

3/10 - 2015

 

         

Förare

Hund

Klubb

Resultat

 

Ras

 

1.

Therese Forslind

Zaxxa Jirkova Dvora

Mjölby BHK

258p

Uppflyttad

Tysk schäferhund

   

2.

Marie Torvaldsdotter

Tonedo´s My Friend Amira

Boxholms BK

230.5p

Uppflyttad

Border collie

   

3.

Björn Bengtson

Mörkvedens Rouge

Tranås BK

208p

Godkänd

Flatcoated retriever

   

4.

Magnus Bodebrant

Jebas Zolo

Sommenbygdens BK

199p

Godkänd

Tysk schäferhund

   

5.

Madelene Samuelsson

Fjellalunda´s Dante

Tranås BK

167p

Godkänd

Rottweiler

   

6.

Kitty-Lou Lindkvist

Missnutt´s Divine Dino

Jönköping BHK

151p

Ej godkänd

Australian shepherd

   

 

 

Resultat Lydnadsklass Elit

9/5 - 2015

 

 FörareHundKlubbReusltat  Ras  
                1.            Anders Svensson Fia-Friends Oke-Optimist Linköpings BK                  296.5p                                 1:apris                Border collie  
                2.            Ingela Karlsson Skogsvallarens Rimfrost Söderköpings BK                  294.5p                                 1:apris                Border collie  
                3.            Stephanie Skagert G-son Trail Of Siberia´s Warro Nässjö BK                  185.5p                                  0pris                Tysk schäferhund

 

 

Resultat Lydnadsklass 3

9/5 - 2015

 

 FörareHundKlubb Resultat Ras  
                1.            Carolin Tärneberg Enell Trail Of Siberia´s Znilleblixt Svenska schäferhundklubben                  237p                                 2:apris                Tysk schäferhund

 

Resultat Lydnadsklass 2

9/5 - 2015

 

 FörareHundKlubbResultat  Ras  
                1.            David Johansson Örnnästets Paxe Sommenbygdens BK                  170.5p                                 1:apris                Tysk schäferhund  
                2.            Patric Anderpalm Schezzheims Stratishla Vadstena BK                  168.5p                                 1:apris                Tysk schäferhund  
                3.            Ann Hertzman Working Beauty´s Nice Nature Söderköpings BK                  150.5p                                 2:apris                Nova scotia duck tolling retriever  
                4.            Björn Bengtson Oakshoot´s Need For Top Speed Tranås BK                   86p                                  0-pris                Flatcoated retriever

 

Resultat Lydnadsklass 1

9/5 - 2015

 

 FörareHundKlubbResultat  Ras  
                1.            Patric Anderpalm Tonedo´s My Friend Ammie Vadstena BK                  175p                                 1:apris                Border collie  
                2.            Maxime Harrison-Ax Vildatollares You Are Special Dolli Sommenbygdens BK                  141p                                 2:apris                Nova scotia duck tolling retriever  
                3.            Britt Wadsten Håll Fast Libras Stenkoll Tranås BK                  133.5p                                 3:epris                Flatcoated retriever  
                4.            Madelene Samuelsson Fjellalunda´s Dante Tranås BK                  113.5p                                 3:epris                Rottweiler  
                5.            Emma Törnbom Rapport´s Bacchus Tranås BK                   91p                                  0-pris                Tysk schäferhund

 

Resultat

Spår lägre klass 3/5 2015

 

 FörareHundKlubbResultat Ras
              1.            Håkan Sehlin Teamwork Zahara Roslagens BK                  500.5p                                 Uppflyttad                Boxer
               2.            Per Olsson Leagården´s Black & Tan Just Right Jönköping BHK                   427p                                  Godkänd                Australian kelpie  
               3.            Helena Hagström Grimner Carolina Sommenbygdens BK                  404.75p                                  Godkänd                Malinois  
               4.            Anna Holmström Tonedo´s Working Veto Vadstena BK                   393.5p                                  Godkänd                Border collie  
                             Krister Wall Andros Qompis Norrköpings BHK

Bryter

 

Rottweiler

 

Resultat

Spår Högre Klass 3/5 2015

 FörareHundKlubbResultat  Ras  
               1.            Johanna Jervgren Tonedo´s Working Vimsa Vadstena BK                  511.75p                                 Uppflyttad                Border collie  
               2.            Gun Johansson Joddla Av Centaurus Norrköpings BHK                   457p                                  Godkänd                Malinois  
               3.            Ann Linde Bellmaker´s Indira Tranås BK                  444.75p                                  Godkänd                Labrador retriever  
               4.            Margareta Wertsberg Jazztime Von Donnerschwee Sjöbo BK                   428p                                  Godkänd                Boxer  
               5.            Viktoria Gunnarsson Heratorpets Yessi Vadstena BK                   418.5p                                  Godkänd                Tysk schäferhund  
                             Mikael Gustavsson Rixdivan´s Briska Höglandets BK Bryter   Tysk schäferhund  
                             Cari Hansson Blue Alert´s Sipa Lipa Lakritspipa Söderköpings BK Bryter   Australian shepherd

 

Resultat

Spår Elitklass 2/5 2015

 

 FörareHundKlubbResultat  Ras 
               1.            Magnus Johnsson Krokasmedens Gonzo Kristianstads BK                  605.25p                                  Certifikat                Malinois  
               2.            Anna-Kerstin Svensson Valltazz Zenna Åhus Brukshundsklubb                  582.25p                                  Certifikatpoäng                Border collie  
               3.            Stephanie Skagert G-son Trail Of Siberia´s Warro Nässjö BK                   582p                                  Certifikatpoäng                Tysk schäferhund  
               4.            Christel Natzén Leagården´s Izha Black Queen Skillingaryd Attilla BK                  569.25p                                  Certifikatpoäng                Australian kelpie  
               5.            Elisabeth Johansson-Weber Spinoys Minerva Mjölby BHK                  544.75p                                  Certifikatpoäng                Tervueren  
               6.            David Johansson Örnnästets Paxe Sommenbygdens BK                  507.75p                                  Godkänd                Tysk schäferhund  
                             Anna Lemchen Raskabo Pinja Skillingaryd Attilla BK Bryter   Tysk schäferhund  
                             Cari Hansson Mr Binks Blue Alert Söderköpings BK Bryter   Australian shepherd  
                             Hans-Åke Roy Strandsmedjans Olex Sjöbo BK Bryter   Rottweiler

 

Resultat

Spår Högre Klass 3/5 2015

 FörareHundKlubbResultat  Ras  
               1.            Johanna Jervgren Tonedo´s Working Vimsa Vadstena BK                  511.75p                                 Uppflyttad                Border collie  
               2.            Gun Johansson Joddla Av Centaurus Norrköpings BHK                   457p                                  Godkänd                Malinois  
               3.            Ann Linde Bellmaker´s Indira Tranås BK                  444.75p                                  Godkänd                Labrador retriever  
               4.            Margareta Wertsberg Jazztime Von Donnerschwee Sjöbo BK                   428p                                  Godkänd                Boxer  
               5.            Viktoria Gunnarsson Heratorpets Yessi Vadstena BK                   418.5p                                  Godkänd                Tysk schäferhund  
                             Mikael Gustavsson Rixdivan´s Briska Höglandets BK Bryter   Tysk schäferhund  
                             Cari Hansson Blue Alert´s Sipa Lipa Lakritspipa Söderköpings BK Bryter   Australian shepherd